Görme Engelliler

Tarihçe

     İlimizde,orta ve ağır düzeyde zihinsel engelli olarak adlandırılan çocukların eğitimine 1994-1995 yılında,ilimiz Merkez Prof.İhsan Koz İlköğretim Okulu ve Merkez Şehit Yzb. Cengiz Topel İlköğretim Okulu bünyesinde açılan özel eğitim sınıflarında başlanmıştır.İki yıl okullar bünyesindeki özel eğitim sınıflarında eğitim-öğretim çalışmaları sürdürülmüştür.

     1996-1997 eğitim-öğretim yılında Erdoğdu Anaokulu-Eğitim Uygulama Okulu ve Mesleki Eğitim Merkezi adı altında okula dönüştürülmüştür.Daha sonra okulumuzun ismi Erdoğdu Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi olarak değiştirilmiştir.

     Okulumuz hizmet binası 05.09.1996 tarihinde Cumhur Başkanımız Sayın Süleyman DEMİREL tarafından hizmete açılmıştır.Erdoğdu Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi´ne Karadeniz Mesleki Eğitim Merkezi´nin (Karadeniz İş Okulu) de bulunduğu binanın bir bölümü ile Rehberlik Araştırma Merkezinin ilk iki katı tahsil edilmiştir.

     2007-2008 eğitim-öğretim yılında Rehberlik Araştırma Merkezindeki okulumuza ait bölümleri valilik oluru ile boşaltılarak Karadeniz İş Okulu´nda Okulumuza tahsis edilen bölümlere yerleşilmiştir.

     2012-2013 eğitim-öğretim yılında yeni  uygulanmaya başlayan  4+4+4 sistemi doğrultusunda okulumuz,Özel Eğitim Uygulama Merkezi I. kademe,Özel Eğitim Uygulama Merkezi II.kademe ve Özel Eğitim Uygulama Merkezi III.kademeolmak üzere üç ayrı birime dönüştürülmüştür.

     Sistem değişikliği nedeniyle oluşan birimlere bina tahsisi yapılamadığından; birimler eğitim-öğretim çalışmalarını aynı binada sürdürmektedir.